Fiskars Performance 8″ All-purpose Scissors – 8″ Overall Length – Straight – Stainless Steel – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 3.9" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Performance 8" All-purpose Scissors |
| Product Line | Performance |
| Manufacturer Part Number | 1424901005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Contoured scissors are specifically designed for completing office tasks comfortably. Use these all-purpose scissors to cut papers, boxes and more. Hardened, stainless steel blades deliver superb cutting performance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |






