Fiskars 5″ Pointed-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Pointed Tip – Red, Blue, Turquoise, Green – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Pointed-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1943001069 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed-tip Kids Scissors in this classpack are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades, a pointed tip for improved detail cutting and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up. Colors include red, blue, turquoise and green.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Pointed-tip Kids Scissors – 1.75″ Cutting Length – 5″ Overall Length – Straight – Stainless Steel Safety Edge Blade – Pointed Tip – Red, Blue, Turquoise, Green – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Style | Safety Edge |
| Handle Orientation | Straight |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Assorted |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 1.75" |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Pointed-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1943001063 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades, a pointed tip for improved detail cutting and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up. Colors may include red, blue, turquoise, green, pink or purple. Color is randomly chosen for shipping.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Pointed-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Pointed Tip – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Pointed-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1943001068 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades, a pointed tip for improved detail cutting and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Pointed-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Pointed Tip – Turquoise – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Turquoise |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Pointed-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1943001067 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades, a pointed tip for improved detail cutting and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Pointed-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Pointed Tip – Red, Blue, Turquoise, Green – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Pointed-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1943001070 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed-tip Kids Scissors in this classpack are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades, a pointed tip for improved detail cutting and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up. Colors include red, blue, turquoise and green.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |



















