Fiskars 5″ Blunt-tip Kids Scissors – 1.75″ Cutting Length – 5″ Overall Length – Straight – Stainless Steel Safety Edge Blade – Blunted Tip – Red, Blue, Turquoise, Green – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Style | Safety Edge |
| Handle Orientation | Straight |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Assorted |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 1.75" |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Blunt-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1941601070 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Blunt-tip Kids Scissors in this classpack are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Blunt tip provides added safety while cutting all classroom materials. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up. Colors include red, blue, turquoise and green.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
Fiskars 5″ Blunt-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Blunted Tip – Blue – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Blunt-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1941601064 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Blunt-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Blunt tip provides added safety while cutting all classroom materials. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children four and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Blunt-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Blunted Tip – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Red |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Blunt-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1941601067 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Blunt-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Blunt tip provides added safety while cutting all classroom materials. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children four and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Blunt-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Blunted Tip – Turqoise – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Turqoise |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Blunt-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1941601068 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Blunt-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Blunt tip provides added safety while cutting all classroom materials. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children four and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars 5″ Blunt-tip Kids Scissors – 5″ Overall LengthSafety Edge Blade – Blunted Tip – Red, Blue, Turquoise, Green, Pink, Purple – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Style | Safety Edge |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | 5" Blunt-tip Kids Scissors |
| Manufacturer Part Number | 1941601063 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Blunt-tip Kids Scissors are thoughtfully designed for small hands and creative minds: safety-edge blades and a handle specially engineered for children. Innovative, safety-edge blades are made with a safer blade angle. Blunt tip provides added safety while cutting all classroom materials. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop also provide a natural, more comfortable fit for small fingers. Optimized opening angle helps children open the blades without losing their grip for improved control. Handle is built to be inline with the blades to allow better precision while cutting in the air. These scissors are ideal for children 4 and up. Colors may include red, blue, turquoise, green, pink or purple. Color is randomly chosen at shipping.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |






















