First Aid Only SmartCompliance Refill Eye Wash Kit – 71 x Piece(s) For 10+ x Individual(s) – 4.3″ Height x 1.9″ Width1.5″ Length – Metal, Metal Case – 1 Each
Additional information
| Brand | First Aid Only, Inc |
|---|---|
| Product Type | First Aid Kit Refill |
| Case Material | Metal |
| People Served | 10+ |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.9" |
| Number Of Pieces | 71 |
| Case Style | Wall Mountable |
| Brand Name | First Aid Only |
| Durability | Weather Proof |
| Length | 1.5" |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Product Name | SmartCompliance Refill Eye Wash Kit |
| Manufacturer Part Number | 6022-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Eye care pack is part of the innovative SmartCompliance Program that redefines business first aid. SmartCompliance refills make it easy to identify what you need in your first aid cabinet so you are always prepared and have a full kit. This refill includes two sterile eye pads, 1 oz. eyewash, first aid tape roll (1/2" x 5 yards) to provide cleansing and a sterile covering for eye injuries. Keep your first aid cabinet full with this complete eye care kit. Safety is important, and you never know when an eye injury can occur so be prepared.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>2 x Sterile Eye Pad</li> <li>1 x 1 oz. Eye Wash</li> <li>1/2' x 5 Yd. First Aid Tape Roll</li> </ul> |











