First Aid Only Hand Sanitizer – 0.03 oz – Kill Germs – Hand – Yes – White – Quick Drying, Non-sticky, Anti-septic – 1 Each
Additional information
| Brand | First Aid Only, Inc |
|---|---|
| Product Type | Hand Sanitizer |
| Moisturizing | Yes |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | <ul> <li>Vitamin E</li> <li>Aloe</li> <li>Ethyl Alcohol (62%)</li> </ul> |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.3" |
| Depth | 0.8" |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2015 |
| Brand Name | First Aid Only |
| Features | Anti-septic |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Product Name | Hand Sanitizer Packets |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 750013 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hand sanitizer kills 99.9 percent of germs without the use of soap and water to keep your hands clean and germ-free. Moisturizing formula contains Vitamin E and aloe to keep your hands feeling soft without drying skin. Quick-drying gel evaporates quickly to leave hands clean without any stickiness. Hand sanitizer meets ANSI/ISEA Z308.1-2015 requirements for a compliant first aid kit.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Kill Germs |
| Weight Capacity | 0.03 oz |










