First Aid Only 3-Shelf First Aid Cabinet with Medications – Ansi Compliant
Login to View Prices
First Aid Only 3-Shelf First Aid Cabinet with Medications – ANSI Compliant – 675 x Piece(s) For 100 x Individual(s) – 15.5″ Height x 17″ Width x 5.8″ Depth Length – Steel Case – 1 Each
Additional information
| Brand | First Aid Only, Inc |
|---|---|
| Product Type | First Aid Kit |
| Case Material | Steel |
| People Served | 100 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15.5" |
| Width | 17" |
| Depth | 5.8" |
| Number Of Pieces | 675 |
| Case Style | Wall Mountable |
| Certifications & Standards | ANSI |
| Brand Name | First Aid Only |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Product Name | 3-Shelf First Aid Cabinet with Medications – ANSI Compliant |
| Manufacturer Part Number | 90575 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>First aid cabinet exceeds the 2015 ANSI Class B requirements and is equipped to effectively treat 100 to 150 people. Solid steel case features a carrying handle for quick transportation to the injured person. Plus, the case is wall-mountable to keep it conveniently displayed in an easy-to-access location. First aid kit includes fabric bandages, waterproof tape, antibiotic ointment packets, antiseptic spray, CPR mask, burn dressing, burn spray, cold compress, eye pads and strips, eyewash, hand sanitizer packets, nitrile exam gloves, conforming gauze roll, scissors, trauma pads, sling/bandage, first aid guide, tweezers, fabric bandages, knuckle/fingertip bandages, dressing pads, alcohol wipes, nonaspirin tablets, cotton-tipped applicators, elastic bandage, padded splint, burn cream and antacid tablets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>1 x G122: Fabric Bandages, 1" x 3", 100ct</li> <li>1 x M660: Tri-cut Waterproof Tape w/ Plastic Spool</li> <li>1 x G460: Triple Antibiotic Ointment Packets, 25ct</li> <li>1 x 13-080: Antiseptic Spray, 4oz</li> <li>1 x 21-011: CPR Mask with One Way Valve</li> <li>2 x 16-004: Burn Dressing, 4" x 4"</li> <li>1 x 13-040: Burn Spray, 4 oz</li> <li>2 x M564-E: Cold Compress, 6" x 9"</li> <li>1 x 7-002: 4 Sterile Eye Pads and 4 Strips</li> <li>1 x 7-006: Eyewash, 4oz</li> <li>1 x 750013: Hand Sanitizer Packets, 0.9g, 10ct</li> <li>1 x 21-226: Nitrile Exam Gloves, 10 ct</li> <li>2 x M246-1000: Conforming Gauze Roll, 2"</li> <li>1 x 17-008: Scissors</li> <li>3 x AN205: Trauma Pads, 5" x 9", 1/box</li> <li>2 x 4-006: Triangular Sling/Bandage, 40" x 40" x 56"</li> <li>1 x K504: Stretch Gauze Bandage, 4"</li> <li>1 x 350001: First Aid Guide</li> <li>1 x M584-2000: Tweezers</li> <li>1 x 1-007: Fabric Bandages, 2" x 4", 6ct</li> <li>1 x G140: Fabric Knuckle and Fingertip Bandages, 50ct</li> <li>5 x M215-DUKAL: Gauze Dressing Pads, 3" x 3", 2ct</li> <li>5 x M216-DUKAL: Gauze Dressing Pads, 4" x 4", 2ct</li> <li>1 x H305: Alcohol Wipes, 100ct</li> <li>1 x 90016: Non-Aspirin Tablets, 100ct</li> <li>1 x 25-400: Cotton Tipped Applicators, 3", 100ct</li> <li>1 x 5-903: Elastic Bandage, 4" x 5yd</li> <li>1 x 336007: Padded Splint, 4" x 24"</li> <li>1 x G343: First Aid/Burn Cream Pack, 0.9g, 25ct</li> <li>1 x 90089: Antacid Tablets, 100ct</li> <li>1 x 2-016: 1 Hema-Flex 5×9 Trauma Pad in 4" x 4" Gauze, 2 Nitrile Gloves</li> </ul> |















