First Aid Only 10-unit ANSI 64-piece First Aid Kit – 64 x Piece(s) For 10 x Individual(s) – 4.5″ Height x 7.5″ Width x 2.4″ Depth Length – Metal Case – 1 Each
Additional information
| Brand | First Aid Only, Inc |
|---|---|
| Product Type | First Aid Kit |
| Case Material | Metal |
| People Served | 10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 2.4" |
| Number Of Pieces | 64 |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2009 |
| Brand Name | First Aid Only |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Product Name | 10-unit ANSI 64-piece First Aid Kit |
| Manufacturer Part Number | 240AN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The 10-unit ANSI compliant first aid kit holds all 10 ANSI required items in a sturdy metal case with gasket to protect contents from water and dirt. This first aid kit meets ANSI/ISEA Z308.1-2009 requirements. First aid supplies include antibiotic ointment, BZK antiseptic towelettes, first aid cream, plastic adhesives, triangular sling, first aid tape, gauze pads, trauma pad, exam-quality gloves and first aid guide.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>16 x 1"x3" Adhesive Plastic Bandage</li><li>8 x 3"x3" Gauze Dressing Pad</li><li>1 x 5"x9" Trauma Pad</li><li>1 x 40" Triangular Sling/Bandage, w/2 Safety Pin</li><li>10 x BZK Antiseptic Towelette</li><li>10 x First Aid/ Burn Cream Pack</li><li>2 x 1/2"x2.5 yd. First Aid Tape Roll</li><li>10 x Antibiotic Ointment Pack</li><li>4 x Exam Quality Vinyl Glove</li><li>1 x First Aid Guide</li></ul> |














