Find It 1″ Standard View Binder Pack – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 200 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – White – Rivet, Spine Label – 6 / Pack
Additional information
| Brand | IdeaStream Consumer Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 200 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15 1/4" |
| Depth | 2008-01-03T06:00:00.000Z |
| Color | White |
| Brand Name | Find It |
| Features | Spine Label |
| Manufacturer | IdeaStream Consumer Products, LLC |
| Product Name | 1" Standard View Binder Pack |
| Manufacturer Part Number | FT07091 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>View binders assemble in seconds by snapping the ring mechanisms into the spine with two handy snap rivets. Unassembled binders take up very little space for easy storage. 1" capacity binder features exposed rivets and round, spine-mounted rings.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Package Contents | <ul><li>1" Standard View Binder Pack</li><li>6 x Ring Mechanisms</li><li>12 x Snap-rivets</li></ul> |
Find It 1″ Standard View Binder Pack – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 200 Sheet Capacity – 3 x Round Ring Fastener(s) – 2 Inside Front & Back Pocket(s) – White – Rivet, Spine Label – 6 / Pack
Additional information
| Brand | IdeaStream Consumer Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 200 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15 1/4" |
| Depth | 2008-01-03T06:00:00.000Z |
| Color | White |
| Brand Name | Find It |
| Features | Spine Label |
| Manufacturer | IdeaStream Consumer Products, LLC |
| Product Name | 1" Standard View Binder Pack |
| Manufacturer Part Number | FT07091 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>View binders assemble in seconds by snapping the ring mechanisms into the spine with two handy snap rivets. Unassembled binders take up very little space for easy storage. 1" capacity binder features exposed rivets and round, spine-mounted rings.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Package Contents | <ul><li>1" Standard View Binder Pack</li><li>6 x Ring Mechanisms</li><li>12 x Snap-rivets</li></ul> |


