Fellowes Quasar&Trade 500 Comb Binding Machine W Starter Kit
Login to View Prices
Fellowes Quasar™+ 500 Comb Binding Machine w/ Starter Kit – CombBind – 500 Sheet(s) Bind – 25 Punch – 5.1″ x 18.1″ x 15.4″ – Metallic Silver, Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Manual Binding Machine |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 500 |
| Maximum Punching Sheet Capaci | 25 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Binding Type | CombBind |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 18.1" |
| Depth | 15.4" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Vertical Punching |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 500 |
| Product Name | Quasar+ 500 Comb Binding Machine w/ Starter Kit |
| Product Line | Quasar |
| Manufacturer Part Number | 5227201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed for the binding needs of medium to large offices, this manual comb binding machine offers the ideal blend of performance and style. This machine manually punches up to 25 sheets at a time and binds up to 500 sheets with a 2" comb. Vertical document-loading ensures accurate punch alignment. Adjustable edge guide centers documents with ease. Efficient design allows you to punch and bind in a continuous manner. Quasar Plus Manual Comb Binding Machine also features a built-in comb storage tray with document measurement device for added convenience and quick setup. Machine also includes a binding starter pack. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025881245.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Quasar + 500 Comb Binding Machine w/ Starter Kit</li> <li>Binding Starter Pack</li> <li>Comb Storage Tray</li> <li>Document Measurement Tool</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 16.50 lb |


















