Fellowes Platinum Series Single Monitor Arm – Silver
Login to View Prices
Fellowes Platinum Series Single Monitor Arm – Silver – 1 Display(s) Supported – 27″ Screen Support – 20 lb Load Capacity – 1 Each
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Platinum Mounting Arm |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Platinum |
| Manufacturer Part Number | 8056401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Monitor arm features a fully independent, adjustable arm to increase work-space flexibility and collaboration. Gas-spring technology allows effortless adjustments with less force. Keep your devices charged with two USB charging ports that are conveniently located at the base. Innovative cord-management system keeps wires and cords neatly organized to reduce clutter. Quick-fit VESA plate simplifies monitor installation. Monitor arm mounts to any desk between 1/2" and 3-1/4" thick or grommet hole between 3/8" to 2-3/4". Monitor arm meets VESA mounting standards and holds up to 27" monitors that are 20 lb. or less. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1063814865.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fellowes Platinum Series Single Monitor Arm – Silver
Login to View Prices
Fellowes Platinum Series Single Monitor Arm – Silver – 1 Display(s) Supported – 27″ Screen Support – 20 lb Load Capacity – 1 Each
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Number Of Displays Supported | 1 |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Platinum Mounting Arm |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Platinum |
| Manufacturer Part Number | 8056401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Monitor arm features a fully independent, adjustable arm to increase work-space flexibility and collaboration. Gas-spring technology allows effortless adjustments with less force. Keep your devices charged with two USB charging ports that are conveniently located at the base. Innovative cord-management system keeps wires and cords neatly organized to reduce clutter. Quick-fit VESA plate simplifies monitor installation. Monitor arm mounts to any desk between 1/2" and 3-1/4" thick or grommet hole between 3/8" to 2-3/4". Monitor arm meets VESA mounting standards and holds up to 27" monitors that are 20 lb. or less. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1063814865.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









