Fellowes Microshred 450M Micro-Cut Shredder – Non-continuous Shredder – Micro Cut – 9 Per Pass – for shredding Staples, Credit Card, CD, DVD, Paper – 0.078″ x 0.500″ Shred Size – P-5 – 7 ft/min – 8.70″ Throat – 10 Minute Run Time – 45 Minute Cool Down Time – 5.80 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Yr Machine / 5 Yr Cutter</p> |
| Shred Speed | 7 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 9 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Security Level | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Recommended Number Of Users | 1 |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 45 Minute |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Wastebin Capacity | 5.80 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 15" |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Jam Stop |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 450M |
| Product Name | Microshred 450M Micro-Cut Shredder |
| Product Line | MicroShred |
| Throat Width | 8.70" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 4074001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powershred 450M provides ultimate protection with particles 10 times smaller than standard cross-cut. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared work spaces. The 450M holds more than 80 percent more paper per gallon than standard cross-cut shredders. Personal shredder shreds 9 sheets per pass into 5/64" x 1/2" micro-cut particles (Security Level P-5) for a speed of 7' per minute. It also shreds staples, credit cards and CDs/DVDs. Design includes a 5.8-gallon pullout bin and an 8-7/10" throat width. Maximum runtime is 10 minutes on with a 45-minute cooldown.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029849073.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.078" x 0.500" |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 22.90 lb |














