Fellowes Lyra™ 3-in-1 Binding Center – CombBind – 300 Sheet(s) Bind – 30 Punch – 6″ x 16.6″ x 15.6″ – White, Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Manual Binding Machine |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 300 |
| Maximum Punching Sheet Capaci | 30 |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Binding Type | CombBind |
| Height | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Width | 16.6" |
| Depth | 15.6" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Lyra 3-in-1 Binding Center |
| Product Line | Lyra |
| Manufacturer Part Number | 5603001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This unique binding center features a three-in-one design to combine stapling, three-hole punching and comb binding into one machine. EasyPress double-action stapler offers effortless stapling for up to 30 pages. Vertical loading enhances accuracy for faster punching and binding. Precision alignment of punching and stapling delivers consistent results. Document and comb measurement guide offer added convenience for simple use. Binding center is perfect for offices, libraries and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1063814833.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Hole Shape Rectangle</li> <li>Maximum Sheet Width 11-3/4 in.</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 15.21 lb |
Fellowes Lyra™ 3-in-1 Binding Center – CombBind – 300 Sheet(s) Bind – 30 Punch – 6″ x 16.6″ x 15.6″ – White, Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Manual Binding Machine |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 300 |
| Maximum Punching Sheet Capaci | 30 |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Binding Type | CombBind |
| Height | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Width | 16.6" |
| Depth | 15.6" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Lyra 3-in-1 Binding Center |
| Product Line | Lyra |
| Manufacturer Part Number | 5603001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This unique binding center features a three-in-one design to combine stapling, three-hole punching and comb binding into one machine. EasyPress double-action stapler offers effortless stapling for up to 30 pages. Vertical loading enhances accuracy for faster punching and binding. Precision alignment of punching and stapling delivers consistent results. Document and comb measurement guide offer added convenience for simple use. Binding center is perfect for offices, libraries and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1063814833.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Hole Shape Rectangle</li> <li>Maximum Sheet Width 11-3/4 in.</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 15.21 lb |


















