Fellowes Lotus™ Sit-Stand Workstation – Black – 35 lb Load Capacity – 2 x Shelf(ves) – 5.5″ Height x 32.8″ Width x 24.3″ Depth – Desktop – Steel, Plastic, Phenolic Resin – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Additional Warranty Informati | <p>3 Year</p> |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Phenolic Resin |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 5.5" |
| Width | 32.8" |
| Depth | 24.3" |
| Maximum Load Capacity | 35 lb |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Cord Management |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Lotus Sit-Stand Workstation |
| Product Line | Lotus |
| Manufacturer Part Number | 7901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Lotus Sit-Stand Workstation makes it effortless to add movement to your workday for improved wellness. Patent-pending Smooth Lift Technology keeps your workstation stable and makes changing positions effortless. It features 22 different height settings and 17" of vertical adjustment so you can work in a position that's perfect for you. Innovative cord management and device charging slot allow your entire work space to move freely with you. Workstation arrives fully assembled – no complicated instructions and no mounting. Simply unpack and get started. Workstation is compatible with Fellowes Lotus Dual Monitor Arm Kit. BIFMA-tested unit holds up to 35 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1034262600.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 50 lb |














