Fellowes Helios&Trade 60 Thermal Binding Machine

Login to View Prices
Fellowes Helios™ 60 Thermal Binding Machine – Thermal Binding – 600 Sheet(s) Bind – 3.9″ x 20.9″ x 9.4″ – Platinum, Graphite
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Electric Binding Machine |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 600 |
| Product Color | Graphite |
| Country Of Origin | China |
| Binding Type | Thermal Binding |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.9" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 9.4" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Auto Shutoff |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | Helios 60 Thermal Binding Machine |
| Manufacturer Part Number | 5219501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Thermal binding machine is ideal for frequent use in large offices. Bind up to 600 sheets in a single step. 1 to 3 minute thermal binding cycle has a 4-minute heat-up time. Auto document thickness detector selects thermal binding settings for the user. HeatShield safety barrier prevents accidental contact with the heating plate. Auto shutoff safety feature prevents overheating. Audio/visual indicators signal when machine is ready or job is complete. Advanced thermal binding machine also features a LED control panel for user-friendly access. Fold flat for storage. Use with thermal binding covers only.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 7.95 lb |







