Fellowes Galaxy&Trade-E Electric Wire Binding Machine W Starter Kit

Login to View Prices
Fellowes Galaxy™-E Electric Wire Binding Machine w/ Starter Kit – A4, A5 – 6.5″ x 17.8″ x 19.7″ – Gray
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Electric Binding Machine |
| Number Of Holes Punched | 34 |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 130 |
| Maximum Punching Sheet Capaci | 20 |
| Binding Size Standard | A5 |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Binding Type | WireBind |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.5" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 19.7" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Vertical Punching |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Galaxy-E Electric Wire Binding Machine |
| Product Line | Galaxy Wire |
| Manufacturer Part Number | 5217801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Galaxy E Electric Wire Binding Machine is designed for frequent use in a large office environment. Heavy-duty machine electronically punches up to 20 sheets at a time with a simple touch of a button and binds up to 130 sheets with a 9/16" wire comb. Vertical document-loading ensures accurate punch alignment. Built-in comb wire storage tray has an integrated document measurement device for added convenience and quick setup. Pre-selectable closure control provides easy wire closure for binding multiple documents. Adjustable edge guide centers documents with ease. Integrated chip tray with burst-out feature eliminates jams. Front access full-size storage tray holds materials and documents. Binding machine includes binding starter kit. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014475180.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Galaxy E-Wire Binding Machine</li><li>Binding Starter Pack (20 pack assorted Kit)</li><li>Document Measurement Tool</li><li>Comb Storage Tray</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 30.85 lb |









