Fellowes Callisto&Trade 125 Laminator with Pouch Starter Kit
Login to View Prices
Fellowes Callisto™ 125 Laminator with Pouch Starter Kit – Pouch – 12.50″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4.3″ x 22.5″ x 6.3″
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Maximum Warm Up Time | 1 Minute |
| Laminator Type | Pouch |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.3" |
| Width | 22.5" |
| Depth | 6.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Controls | <ul><li>On/Off Switch</li><li>Standby Button</li><li>Reverse Button</li><li>Pouch Selection Buttons</li></ul> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | HeatGuard |
| Status Indicators | <p>Ready Indication (Light &, Beep)</p> |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Callisto 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Power Consumption | 480 W |
| Product Line | Callisto |
| Speed | 1.6 ft/min |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 5729101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed for small office applications, the Callisto 125 Laminator accommodates 12-1/2" wide documents and features HotSwap Technology that allows you to instantly change pouch and document thickness without waiting. Unique HeatGuard Technology keeps heat inside so the laminator is comfortable to touch. Use the three temperature settings for laminating both 3 and 5 mil hot pouches and cold self-adhesive pouches. Laminator is ready for heated lamination in 1 minute and laminates 19" per minute. Reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Carrying handle allows easy transport. Laminator also includes exit sensor with auto reverse, exit tray, color refresh and a laminating starter kit. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021897934.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Package Contents | <ul><li>Callisto 125 Laminator</li><li>Laminating Starter Kit</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Hot Swap Function</li> <li>Safe Start Function</li> <li>Temperature Settings: 4</li> <li>Can Shred 12.5</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
Fellowes Callisto&Trade 125 Laminator with Pouch Starter Kit
Login to View Prices
Fellowes Callisto™ 125 Laminator with Pouch Starter Kit – Pouch – 12.50″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4.3″ x 22.5″ x 6.3″
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Maximum Warm Up Time | 1 Minute |
| Laminator Type | Pouch |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.3" |
| Width | 22.5" |
| Depth | 6.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Controls | <ul><li>On/Off Switch</li><li>Standby Button</li><li>Reverse Button</li><li>Pouch Selection Buttons</li></ul> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | HeatGuard |
| Status Indicators | <p>Ready Indication (Light &, Beep)</p> |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Callisto 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Power Consumption | 480 W |
| Product Line | Callisto |
| Speed | 1.6 ft/min |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 5729101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Designed for small office applications, the Callisto 125 Laminator accommodates 12-1/2" wide documents and features HotSwap Technology that allows you to instantly change pouch and document thickness without waiting. Unique HeatGuard Technology keeps heat inside so the laminator is comfortable to touch. Use the three temperature settings for laminating both 3 and 5 mil hot pouches and cold self-adhesive pouches. Laminator is ready for heated lamination in 1 minute and laminates 19" per minute. Reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Carrying handle allows easy transport. Laminator also includes exit sensor with auto reverse, exit tray, color refresh and a laminating starter kit. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021897934.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Package Contents | <ul><li>Callisto 125 Laminator</li><li>Laminating Starter Kit</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Hot Swap Function</li> <li>Safe Start Function</li> <li>Temperature Settings: 4</li> <li>Can Shred 12.5</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |












