Designed to complement your sense of style that feels uniquely you, while safeguarding your floor. Classic and elegant, yet interesting and complex. The vibrant, colorful designs inspire everyone. Power, authority and strength mix with peace and righteousness, creating a design that’s impossible to ignore. These non-studded, mats are for use on hard floors and flat pile carpeting up to 0.25 inch thick. The perfect accessory for home, office, classroom and kids roomsmake the space your own.
Additional information
| Weight | 5.7300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.22 × 3.54 × 3.54 in |
| Ship Class Code | F |
| Width | 35" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Material(s) | PVC |
| Length | 40" |
| Thickness | 0.06" |
| Special Features | Daisies |
| Color(s) | White/Pink/Green/Purple |
| Application | Low Pile Carpets up to 0.25" thick |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079916020358 |
| MPN | CM3540LD |
| Brand | deflecto® |
















Reviews
There are no reviews yet.