Tackle the big stapling jobs with less effort and more comfort. Quiet, reduced force stapler requires 50% less effort and features flat clinch stapling for flatter paper stacks. Antimicrobial product protection with a comfortable, oversized, soft grip handle. FastLoad™ staple refill is quick and easy with just the push of a button. Full rubber base protects desktops and provides extra stability during heavy-duty use. Staples 2 to 75 sheets with one staple size.
Additional information
| Weight | 1.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.21 × 6.50 × 2.05 in |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Staples | Bostitch® STCR75XHC |
| Color(s) | Black |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Crown Size | 0.5" |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| Material(s) | Rubber |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Global Product Type | High Capacity Staplers |
| Color Family | Black |
| Sheet Capacity | 75 |
| High Capacity Stapling | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 077914052654 |
| MPN | B875 |
| Brand | Bostitch® |















Reviews
There are no reviews yet.