Expanding Recycled Heavy Pressboard Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 1″ Expansion, Green, 25/Box
Login to View Prices
All the advantages of this brand’s tough pressboard folders with the added feature of color to help speed up your filing tasks. Take advantage of their vivid colors to code your files for quick and easy identification. Heavy-duty, 25-point pressboard construction resists wear to provide superior durability. Sturdy, tear-resistant gusset provides added protection to what is commonly a file folder’s weakest point.
Additional information
| Weight | 4.9920 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.20 × 10.20 × 2.10 in |
| File Folder Size Type | Letter |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| File Folder Color | Green |
| File Tab Color | Green |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Width | 11.75" |
| File Tab Material | 25-pt Pressboard |
| File Folder Expansion | 1" |
| File Folder Material | 25-pt Pressboard |
| File Tab Position | Assorted |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Color Family | Green |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 70% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| UPC | 086486215466 |
| MPN | 21546 |
| Brand | Smead |













Reviews
There are no reviews yet.