This vacuum is Ideal for quick cleanups around the home, office studio, workshops, car interiors, RV’s and boats. It features all steel construction with a silver/black satin finish. Pound for pound, this is the most powerful Hand Vac on the planet.Package Includes: Upholstery Nozzle; Crevice Tool; Shoulder Strap; Dust Brush; Replacement BagsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 9.00 × 8.00 in |
| Width | 17" |
| Depth | 8" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Body Material | Steel |
| Current | 4.2 A |
| Replacement Bag | Disposable Paper |
| Global Product Type | Handheld Vacuum Cleaners |
| Hose Length | 15 in |
| Package Includes | Replacement Bags |
| Power | 500 W |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Voltage | 120 V |
| Height | 9" |
| Cord Length | 12 ft |
| Color(s) | Silver/Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 031275577881 |
| MPN | 105-577881 |
| Brand | MetroVac |












Reviews
There are no reviews yet.