Evogen Feminine Hygiene Dispenser, Metal, 14 x 7.75 x 26.25, White/Black
Login to View Prices
Evogen™ dispensers make stocking and dispensing more convenient than ever before. The modern streamlined styling is attractive and easy to use.
Additional information
| Weight | 15.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.13 × 16.54 × 9.88 in |
| Depth | 7.75" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Color Family | White |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Color(s) | White/Black |
| Ship Class Code | C |
| Material(s) | Metal |
| Special Features | Vends For Free—Delay mechanism between vends. |
| Height | 26.25" |
| For Use With | T500 |
| Holds | 22 Tampons |
| Locking Positions | Lock for Door |
| Global Product Type | Tampon Dispensers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 075289522000 |
| MPN | EV1-FREE |
| Brand | HOSPECO® |










Reviews
There are no reviews yet.