Eurotech Pembroke Mid Back Executive Chair – Black Bonded Leather Seat – Black Bonded Leather Back – Low Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 21.45" |
| Seat Depth | 20.47" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.30" |
| Maximum Seat Height | 21.85" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 25.98" |
| Back Width | 20.86" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | Low Back |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 48.4" |
| Width | 26.4" |
| Depth | 27.6" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Eurotech |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | Pembroke Mid Back Executive Chair |
| Product Line | Pembroke |
| Manufacturer Part Number | LE522 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Upholstered in soft Eco Leather, the Pembroke executive chair incorporates mattress spring technology in the seat cushion for hugging lumbar support and a uniquely comfortable feel. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center-tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Pembroke</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 37.60 lb |








