Eurotech Breeze Guest Chair – Steel Gray Frame – 25″ x 21″ x 33.75″ – Fabric Black Seat
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Number Of Casters | 4 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 17.50" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Height | 13.50" |
| Back Width | 19" |
| Back Thickness | 0.31" |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1983-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1963-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 33.8" |
| Width | 25" |
| Depth | 21" |
| Frame Color | Gray |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | Breeze Guest Chair |
| Product Line | breeze |
| Manufacturer Part Number | FS8270 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Breeze Side Chair features a contemporary design, adding a modern touch to training rooms, boardrooms and more. Contoured back supports better posture for comfortable sitting during long periods. Fabric-upholstered, cushioned seat covers are made with soft-to-the-touch fabric, providing enhanced comfort. Armrests allow you to sit in a relaxed position. Powder-coated, steel tubing creates sturdy support and protects legs from chipping. Perforated back allows air to flow freely to help you stay cool. Included casters provide easy mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>breeze Guest Chair</li><li>2 x Sled Base</li><li>1 x Seat Cushion</li><li>1 x Seat Plastic Cover</li><li>1 x Seat Plastic Backrest</li><li>2 x Steel Bar</li><li>2 x Backrest Screw(Short)</li><li>4 x Seat Screw(Longer) + Washer</li><li>4 x Caster</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22 lb |



