Ergodyne 6354 SPF 50 Sunscreen Stick – 1.50 oz (42.5 g) – Non-fragrance – SPF 50 – Skin – UVA Protection, UVB Protection, Water Resistant, Lightweight, Non-greasy, Absorbs Quickly, Paraben-free, Phthalates-free, Hypoallergenic, Fragrance-free, Sweat Resistant, … – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sunscreen |
| SPF | 50 |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 1.1" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 4.2" |
| Fragrance | Non-fragrance |
| Certifications & Standards | FDA |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Odor-free |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Name | 6354 SPF 50 Sunscreen Stick |
| Product Line | KREW'D |
| Application/Usage | Skin |
| Manufacturer Part Number | 16634 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6354 SPF 50 Sunscreen Stick is made with a FDA-approved, sweat-resistant, water-resistant sport formula that protects your skin from the sun for up to 80 minutes. It shields the body from harmful UVA and UVB rays and is a preventative measure for cancer-causing agents. Stick application is a convenient and easy way to evenly cover your skin. Once dried, it will not run into your eyes and cause issues while working. It does not contain parabens, phthalates, octinoxate, oxybenzone or added scents to avoid damaging ingredients. Sunscreen is hypoallergenic and does not irritate sensitive skin. When applying, rub exposed skin with the stick and wait 15 minutes before going into the sun. This process provides time for the skin to quickly absorb the lightweight, nongreasy formula. Reapply with stick to remain protected from the sun. This sunscreen is great for sun-exposed workers including those in construction, agriculture, transportation and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Weight Capacity | 1.50 oz (42.5 g) |
Ergodyne 6354 SPF 50 Sunscreen Stick – 1.50 oz (42.5 g) – Non-fragrance – SPF 50 – Skin – UVA Protection, UVB Protection, Water Resistant, Lightweight, Non-greasy, Absorbs Quickly, Paraben-free, Phthalates-free, Hypoallergenic, Fragrance-free, Sweat Resistant, … – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sunscreen |
| SPF | 50 |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 7.3" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Fragrance | Non-fragrance |
| Certifications & Standards | FDA |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Odor-free |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Name | 6354 SPF 50 Sunscreen Stick |
| Product Line | KREW'D |
| Application/Usage | Skin |
| Manufacturer Part Number | 16641 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6354 SPF 50 Sunscreen Stick is an FDA-approved, sweat-resistant, water-resistant sport formula that protects your skin from the sun for up to 80 minutes. It shields the body from harmful UVA and UVB rays and is a preventative measure for cancer-causing agents. Stick application is a convenient and easy way to evenly cover your skin. Once dried, it will not run into your eyes and cause issues while working. There are no parabens, phthalates, octinoxate, oxybenzone or added scents to avoid damaging ingredients. Sunscreen is hypoallergenic and does not irritate sensitive skin. When applying, rub exposed skin with the stick and wait 15 minutes before going into the sun. This process provides time for the skin to quickly absorb the lightweight, nongreasy formula. Reapply with stick in order to remain protected from the sun. This sunscreen is great for sun-exposed workers including those in construction, agriculture, transportation and more.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Weight Capacity | 1.50 oz (42.5 g) |
Ergodyne 6354 SPF 50 Sunscreen Stick – 1.50 oz (42.5 g) – Non-fragrance – SPF 50 – Skin – UVA Protection, UVB Protection, Water Resistant, Lightweight, Non-greasy, Absorbs Quickly, Paraben-free, Phthalates-free, Hypoallergenic, Fragrance-free, Sweat Resistant, … – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sunscreen |
| SPF | 50 |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 7.3" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Fragrance | Non-fragrance |
| Certifications & Standards | FDA |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Odor-free |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Name | 6354 SPF 50 Sunscreen Stick |
| Product Line | KREW'D |
| Application/Usage | Skin |
| Manufacturer Part Number | 16642 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6354 SPF 50 Sunscreen Stick is an FDA-approved, sweat-resistant, water-resistant sport formula that protects your skin from the sun for up to 80 minutes. It shields the body from harmful UVA and UVB rays and is a preventative measure for cancer-causing agents. Stick application is a convenient and easy way to evenly cover your skin. Once dried, it will not run into your eyes and cause issues while working. There are no parabens, phthalates, octinoxate, oxybenzone or added scents to avoid damaging ingredients. Sunscreen is hypoallergenic and does not irritate sensitive skin. When applying, rub exposed skin with the stick and wait 15 minutes before going into the sun. This process provides time for the skin to quickly absorb the lightweight, nongreasy formula. Reapply with stick in order to remain protected from the sun. This sunscreen is great for sun-exposed workers including those in construction, agriculture, transportation and more.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Weight Capacity | 1.50 oz (42.5 g) |















