DURABLE Mounting Arm for Monitor – Silver – Height Adjustable – 2 Display(s) Supported – 27″ Screen Support – 17.64 lb Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – 1 Each
Additional information
| Brand | Durable Office Products Corp. |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Number Of Displays Supported | 2 |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Plastic |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 17.5" |
| Width | 30.7" |
| Depth | 7.5" |
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Brand Name | DURABLE |
| Features | Adjustable Clamp |
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Product Name | Monitor Mount For 2 Screens, Desk Clamp |
| Device Supported | Monitor |
| Manufacturer Part Number | 508523 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dual Monitor Mount features movable arms to offer a flexible solution for your ergonomic workplace. Adjustable arms allow you to control the height, tilt and orientation of your monitors. Safety system protects fingers from jamming between the moving components. Five individually attachable, cable clips ensure orderly cable management. High-quality construction is made of durable components for a long product life. 360-degree, rotatable monitors allow you to work in portrait or landscape. Monitor mounts fit monitors from 21" to 27" and 6.5 to 17.5 lb. Table clamp fits tables with thicknesses from 1/2" to 1-3/4". <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1068644654.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |















