Dual Monitor Mount, For 27″ Monitors, 360 Degree Rotation, +45 Degree/-45 Degree Tilt, 90 Degree Pan, Black, Supports 20 lb
Login to View Prices
Free up valuable desk space and bring your monitor to a comfortable viewing height and distance while sitting or standing. Sturdy steel construction holds two monitors up to 28.5″ width and 20 lb each. Easily clamp mounts to surfaces up to 3.25″ thick, no tools needed (grommet mount also available). Cord management clips on the arms and pole. Fully adjustable.Package Includes: Clamp-Mount Hardware; Grommet-Mount Hardware
Additional information
| Weight | 11.7090 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.31 × 8.06 × 6.75 in |
| Maximum Pan (Degrees) | 90° |
| Maximum Rotation (Degrees) | 360° |
| Workstation Type | Traditional Desk/Table |
| Monitors Accommodated | 2 |
| Global Product Type | Desktop Monitor Mounts |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Monitor Diagonal (Max) | 27" |
| Ship Class Code | M |
| Width (Min) | 28.6" |
| Maximum Tilt (Degrees) | +45°/-45° |
| Weight Capacity | 20 lb |
| Height (Max) | 20.7" |
| Height (Min) | 17.5" |
| Depth (Max) | 5.75" |
| Depth (Min) | 4.25" |
| Weight (Fully Assembled) | 9.9 lb |
| Width (Max) | 33" |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Steel |
| Package Includes | Grommet-Mount Hardware |
| Color Family | Black |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 638060079263 |
| MPN | MM200B |
| Brand | 3M™ |


















Reviews
There are no reviews yet.