Dry Erase Pocket Class Pack, Heavy-Duty, Side Load 9 x 12 Insert, Clear Front, Assorted Border Colors, 10/Pack
Login to View Prices
This convenient class pack is ideal for all classrooms and daycares. Save paper and money with this set as it allows you to re-use the same lesson sheets over and over. Class pack includes 10 pockets in an assortment of primary colors, low odor dry erase markers and micro-fiber, multi-purpose cloth erasers. Pockets feature a side panel opening that allows you to easily insert and remove standard size papers. The dry erase markers included are pocket style with bullet tips in black. The micro-fiber multi-purpose cloths can be used on any surface adding to their versatility. Cloths can be washed for re-use and measure 7″ x 7.75″.Package Includes: (10) Dry Erase Pockets; (10) Dry Erase Markers; (10) Cloth Erasers
Additional information
| Weight | 1.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.57 × 10.50 × 1.50 in |
| Global Product Type | Dry Erase Activity Pockets |
| Width | 10.5" |
| Height | 1.5" |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Assorted Primary Colors |
| Color Assortment | Blue, Green, Orange, Red, Yellow |
| Package Includes | (10) Cloth Erasers |
| UPC | 026487291304 |
| MPN | 29130 |
| Brand | Charles Leonard® |









Reviews
There are no reviews yet.