Drawstring Trash Bags, Drawstring, 13 gal, 24″ x 28″, White, 80 Bags/Box, 6 Boxes/Carton
Login to View Prices
Labor-saving can liners do the job faster and better every time, while using fewer liners. Stronger and more convenient to improve your bottom line.
Additional information
| Weight | 19.7300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 12.88 × 9.75 in |
| Height | 28" |
| Weight Capacity (Dry) | 45 lb |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Scent Indicator | No |
| Grade | Premium |
| Bottom Seal | Star |
| Width | 24" |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Maximum Volume Capacity | 13 gal |
| Waste Bag Closure Type | Drawstring |
| Global Product Type | Tall Kitchen Trash Bags |
| Ship Class Code | B |
| Waste Bag Thickness | 0.8 mil |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241144232 |
| MPN | N4828EW RC1 |
| Brand | BlueCollar |










Reviews
There are no reviews yet.