Draft Backpack, Fits Devices Up to 15.6″, Nylon, 6.25 x 18.12 x 18.12, Black
Login to View Prices
Fully padded laptop compartment. Internal iPad®/tablet pocket. Multiple front pockets. Mesh side pockets. Internal organizer section. Padded back and backpack straps for added comfort. Sports zipper pulls.
Additional information
| Weight | 1.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.12 × 12.50 × 6.25 in |
| Width | 6.25" |
| Material(s) | Nylon |
| Number of Compartments | 2 |
| Ship Class Code | J |
| Global Product Type | Backpacks |
| Maximum Device Size | 15.6" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Inner Height | 18.12" |
| Inner Depth | 12.5" |
| Inner Width | 6.25" |
| Depth | 18.12" |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Color(s) | Black |
| Height | 18.12" |
| Length | 12.5" |
| For Use With | Laptops |
| Checkpoint Friendly | No |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Lining | Polyester |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030918003916 |
| MPN | VAR701-4 |
| Brand | Solo |










Reviews
There are no reviews yet.