Double Tier Locker, Triple Stack, 36w x 18d x 72h, Sand
Login to View Prices
Vertical louvers provide ventilation. Full-length door stiffeners add rigidity and deaden sound when opening/closing. Padlock hasp on each door. Includes number plates for locker identification. Each compartment has hooks for hanging items. Two-point locking system provides security. Multiple rows of lockers can be ganged with standard nuts and bolts (not included).
Additional information
| Weight | 175.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.50 × 38.25 × 76.50 in |
| Overall Width | 36" |
| Global Product Type | Two-Tier Lockers |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Door Quantity | 6 |
| For Use With | (3 Required) |
| Special Features | Triple Stack—Six lockers with tamper-proof hinges and vertical louvers. Configure with optional base (sold separately) to raise locker 6" off floor for easier access to bottom unit. |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 19% |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 72" |
| Material(s) | Heavy Gauge Steel |
| Total Recycled Content Perc | 25% |
| Number of Compartments | 6 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 6% |
| Color(s) | Sand |
| UPC | 044767102614 |
| MPN | DTS-121836-C-SND |
| Brand | Tennsco |












Reviews
There are no reviews yet.