Doortex Charcoal Heavy Duty Door Mat in – 24″ x 36″ – Stops the entry of mud into the household or office.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Floor Mat |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Width | 24" |
| Mat Depth | 0.40" |
| Mat Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Backing Material | Rubber |
| TAA Compliant | No |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Natural Fiber |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Doortex |
| Features | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | Charcoal Heavy Duty Door Mat in – 24" x 36" |
| Product Line | Ribmat |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | FR46090FPRGR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Doortex Ribmats are heavy duty and highly effective, suitable for use either indoors or outdoors. Ideal for both home and business applications or any high-traffic areas. A mix of natural and synthetic fibres provide excellent moisture and dirt removal. Heavy duty rubber backing also gives great stability. For indoor or outdoor use on most surfaces. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6 lb |











