Doortex Black All-Weather Heavy Duty Outdoor Entrance Mat – 24 X 32
Login to View Prices
Doortex Black All-Weather Heavy Duty Outdoor Entrance mat – 24″ x 32″ – Drainage holes are designed to remove and disperse water, mud or snow when used outside.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Floor Mat |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | 1965-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Width | 24" |
| Mat Depth | 0.90" |
| Mat Length | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| TAA Compliant | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Doortex |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | Black All-Weather Heavy Duty Outdoor Entrance mat – 24" x 32" |
| Product Line | Octomat |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | FR46822OCBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Doortex Octomats provide a heavy duty and highly effective all-weather outdoor entrance mat solution. Drainage hole design allows snow and water to flow through to retain the mats effectiveness. Heavy duty rubber construction gives excellent stability either in home or business environments. These mats are excellent with moisture and dirt removal. Rigid construction allows effective scraper surface for removing dirt from footwear. Not advised for indoor use. <br /> <p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 9.30 lb |











