Dixie PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups – 50 / Pack – 12 fl oz – 20 / Carton – White – Paper – Beverage, Hot Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.4" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Durable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Hot Drink |
| Manufacturer Part Number | 5342W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable cups feature a high-quality design to give consumers a higher perception of product quality and elevate business returns. Insulated construction keeps beverages at their perfect temperature for longer. Outer lining keeps hands comfortable to the touch and eliminates the need for double-cupping and sleeves. Comfortable, secure exterior provides a nonslip hold to prevent accidental drops. Durable cups help prevent liquids from soaking through to extend consumption time.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups – 50 / Pack – 12 fl oz – 20 / Carton – White – Paper – Beverage, Hot Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.4" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Durable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Hot Drink |
| Manufacturer Part Number | 5342W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable cups feature a high-quality design to give consumers a higher perception of product quality and elevate business returns. Insulated construction keeps beverages at their perfect temperature for longer. Outer lining keeps hands comfortable to the touch and eliminates the need for double-cupping and sleeves. Comfortable, secure exterior provides a nonslip hold to prevent accidental drops. Durable cups help prevent liquids from soaking through to extend consumption time.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups – 50 / Pack – 12 fl oz – 20 / Carton – White – Paper – Beverage, Hot Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.4" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Durable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Paper Hot Cups |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Hot Drink |
| Manufacturer Part Number | 5342W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable cups feature a high-quality design to give consumers a higher perception of product quality and elevate business returns. Insulated construction keeps beverages at their perfect temperature for longer. Outer lining keeps hands comfortable to the touch and eliminates the need for double-cupping and sleeves. Comfortable, secure exterior provides a nonslip hold to prevent accidental drops. Durable cups help prevent liquids from soaking through to extend consumption time.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |












