Dixie Drink-thru Lid – Round – Plastic – 100 / Pack – White
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup Lid |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 19.4" |
| Width | 7.8" |
| Brand Name | Dixie |
| Compatibility | <ul><li>10 oz. Perfectouch Hot Drink Cups</li><li>12 oz. Perfectouch Hot Drink Cups</li><li>16 oz. Perfectouch Hot Drink Cups</li></ul> |
| Length | 18.6" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Drink-thru Lid |
| Manufacturer Part Number | D9542 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with Dixie PerfecTouch 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |













