Dixie Clear Plastic Cold Cups – 25 / Pack – 12 fl oz – 20 / Carton – Clear – PETE Plastic – Coffee Shop, Soda, Sample, Iced Coffee, Restaurant, Breakroom, Lobby, Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | CPET12DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these 12 oz. plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids (CL912PET) that fit multiple sizes to simplify ordering and storage.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie Clear Plastic Cold Cups – 25 / Pack – 16 fl oz – 20 / Carton – Clear – PETE Plastic – Coffee Shop, Soda, Sample, Iced Coffee, Restaurant, Breakroom, Lobby, Beverage, Cold Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.9" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | CPET16DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these 16 oz. plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids (CL1424PET).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie Clear Plastic Cold Cups – 12 fl oz – 25 / Pack – Clear – PETE Plastic – Soda, Iced Coffee, Sample, Restaurant, Coffee Shop, Breakroom, Lobby, Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | CPET12DX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
Dixie Clear Plastic Cold Cups – 16 fl oz – 25 / Pack – Clear – PETE Plastic – Soda, Iced Coffee, Sample, Restaurant, Coffee Shop, Breakroom, Lobby, Beverage, Cold Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | CPET16DX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
Dixie Clear Plastic Cold Cups – 25 / Pack – 12 fl oz – 20 / Carton – Clear – PETE Plastic – Coffee Shop, Soda, Sample, Iced Coffee, Restaurant, Breakroom, Lobby, Cold Drink, Beverage
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | CPET12DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these 12 oz. plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids (CL912PET) that fit multiple sizes to simplify ordering and storage.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie Clear Plastic Cold Cups – 25 / Pack – 16 fl oz – 20 / Carton – Clear – PETE Plastic – Coffee Shop, Soda, Sample, Iced Coffee, Restaurant, Breakroom, Lobby, Beverage, Cold Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.9" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Hassle-free |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Clear Plastic Cold Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | CPET16DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PETE Plastic Cold Cups clearly show off your sodas, iced coffee, snacks and samples. They are ideal for restaurants, coffee shops, breakrooms, lobbies and more. Crystal-clear, sleek alternative to glass, these 16 oz. plastic cups can help support your sustainability initiatives because they're recyclable. They are safe, shatter-resistant, strong and durable. Disposable material makes cleanup simple for hassle-free use. Cups are compatible with Dixie Clear Plastic Lids (CL1424PET).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |























