Dixie Basic&Reg 6 Lightweight Paper Plates by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie Basic® 6″ Lightweight Paper Plates by GP Pro – Microwave Safe – White – Paper Body – 100 / Pack
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Additional Warranty Informati | <p>Contact GPXpress at 1-866-HelloGP</p> |
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Microwave Safe | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie Basic® |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | 6" Lightweight Paper Plates by GP Pro |
| Manufacturer Part Number | DBP06W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>A paper-based alternative to foam, the Basic 6" plate is designed especially for lightweight meals and snacks and offers a crisp, clean visual appeal. Microwavable, cut-resistant, soak-resistant plates are built strong and stack better. Compact, low-stacking shape saves storage space vs. foam. Recyclable plates are not made with inks or dyes.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
Dixie Basic&Reg 6 Lightweight Paper Plates by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie Basic® 6″ Lightweight Paper Plates by GP Pro – 100 / Pack – Microwave Safe – White – Paper Body – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Additional Warranty Informati | <p>Contact GPXpress at 1-866-HelloGP</p> |
| Container Type | Pack |
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Microwave Safe | Yes |
| Quantity Per Container | 100 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie Basic® |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | 6" Lightweight Paper Plates by GP Pro |
| Manufacturer Part Number | DBP06WCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>A paper-based alternative to foam, the Basic plate is designed especially for lightweight meals and snacks and offers a crisp, clean visual appeal. Microwavable, cut-resistant, soak-resistant plates are built strong and stack better. Compact, low-stacking shape saves storage space vs. foam. Recyclable plates are not made with inks or dyes.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 12.49 lb |















