Diversey Virex Quaternary-Based RTU Disinfectant – Ready-To-Use Liquid – 128 fl oz (4 quart) – 4 / Carton – Clear
Additional information
| Brand | Diversey, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Cleaner Volume | 128 fl oz (4 quart) |
| Scent | Lemon |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Height | 11.80" |
| Width | 8.60" |
| Depth | 15.10" |
| Brand Name | Diversey |
| Features | Fast Acting |
| Manufacturer | Diversey, Inc |
| Product Name | Virex Quaternary-Based RTU Disinfectant |
| Product Line | Virex |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 101104260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quaternary-based disinfectant features a ready-to-use formula to provide excellent cleaning and deodorizing in just one step. Fast-acting design disinfects in as little as three minutes. Versatile solution can be used as a bactericide, tuberculocide, virucide, and fungicide. Powerful ingredients kill Norovirus, VRE and MRSA. Colorless disinfectant with a lemon scent meets bloodborne pathogen standards for decontaminating blood and body fluids.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | MRSA |
Diversey Virex Quaternary-Based RTU Disinfectant – Ready-To-Use Liquid – 128 fl oz (4 quart) – 4 / Carton – Clear
Additional information
| Brand | Diversey, Inc |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant |
| Cleaner Volume | 128 fl oz (4 quart) |
| Scent | Lemon |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Height | 11.80" |
| Width | 8.60" |
| Depth | 15.10" |
| Brand Name | Diversey |
| Features | Fast Acting |
| Manufacturer | Diversey, Inc |
| Product Name | Virex Quaternary-Based RTU Disinfectant |
| Product Line | Virex |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 101104260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quaternary-based disinfectant features a ready-to-use formula to provide excellent cleaning and deodorizing in just one step. Fast-acting design disinfects in as little as three minutes. Versatile solution can be used as a bactericide, tuberculocide, virucide, and fungicide. Powerful ingredients kill Norovirus, VRE and MRSA. Colorless disinfectant with a lemon scent meets bloodborne pathogen standards for decontaminating blood and body fluids.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | MRSA |












