Diversey Power Cleaner & Degreaser – Spray – 50.7 fl oz (1.6 quart) – Citrus Scent – 2 / Carton – Purple
Additional information
| Brand | Diversey, Inc |
|---|---|
| Product Type | Degreaser |
| Cleaner Volume | 50.7 fl oz (1.6 quart) |
| Scent | Citrus |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Spray |
| Height | 8.90" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Diversey |
| Features | Low Odor |
| Length | 10.80" |
| Manufacturer | Diversey, Inc |
| Product Name | Power Cleaner & Degreaser |
| Product Line | Speedball |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 95892175 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of the Diversey RTD System, Speedball Power Cleaner and Degreaser cleans the toughest soils, removing grease, oil, encrusted soil, tire marks, ink, smoke, carbon film, graffiti, heel marks and more. Environmentally preferred, concentrated formula is a non-butyl power cleaner with strong cleaning and degreasing ability. Superior cleaner requires no rinsing and leaves no residue behind. Use as a spray-and-wipe. Dilution ratio is 1:16. NSF certified cleaner/degreaser comes in a special container with an ergonomically designed handle that connects to any convenient water supply via a standard hose connector. Simply select the dilution required, and the cleaner will be accurately and safely dispensed through its Spill-Tite head every time. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Recommended Use | Carbon Film Remover |
Diversey Power Cleaner & Degreaser – Spray – 50.7 fl oz (1.6 quart) – Citrus Scent – 2 / Carton – Purple
Additional information
| Brand | Diversey, Inc |
|---|---|
| Product Type | Degreaser |
| Cleaner Volume | 50.7 fl oz (1.6 quart) |
| Scent | Citrus |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Spray |
| Height | 8.90" |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Diversey |
| Features | Low Odor |
| Length | 10.80" |
| Manufacturer | Diversey, Inc |
| Product Name | Power Cleaner & Degreaser |
| Product Line | Speedball |
| Application/Usage | Multi Surface |
| Manufacturer Part Number | 95892175 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of the Diversey RTD System, Speedball Power Cleaner and Degreaser cleans the toughest soils, removing grease, oil, encrusted soil, tire marks, ink, smoke, carbon film, graffiti, heel marks and more. Environmentally preferred, concentrated formula is a non-butyl power cleaner with strong cleaning and degreasing ability. Superior cleaner requires no rinsing and leaves no residue behind. Use as a spray-and-wipe. Dilution ratio is 1:16. NSF certified cleaner/degreaser comes in a special container with an ergonomically designed handle that connects to any convenient water supply via a standard hose connector. Simply select the dilution required, and the cleaner will be accurately and safely dispensed through its Spill-Tite head every time. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Recommended Use | Carbon Film Remover |














