Disposable Powder-Free Nitrile Gloves, Large, Blue, 5 mil, 100/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
For superior protection against chemicals and sterile handling of food, these latex-free, disposable gloves combine strength and convenience of single-use protective handwear. The material is chemical-resistant for safe handling of dangerous liquids. The strong design is puncture-resistant for added protection against sharp objects and abrasions. Ideal for lab work, chemical handling, and food service applications where safety and cleanliness are priorities.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 6.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.06 × 13.78 × 8.98 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Nitrile |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Group | Large |
| Thickness | 5 mil |
| Ship Class Code | A |
| Length | 9.5" |
| Material(s) | Nitrile |
| Powdering | Powder-Free |
| Special Features | 395 Series |
| Description | General Purpose Nitrile Gloves, Powder-Free. Not approved for medical use. |
| Compliance Standards | ESD Compliant |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507002697 |
| MPN | 395LCTA |
| Brand | Boardwalk® |



















Reviews
There are no reviews yet.