Disinfectant Spray, Crisp Linen, 19 oz Aerosol Spray, 12/Carton
Login to View Prices
Get maximum versatility with minimal effort with Lysol Disinfectant Spray that’s safe to use on hard and soft surfaces. Lysol kills 99.9% of viruses and bacteria, including the virus that causes COVID-19 in 15 seconds, as well as cold and flu viruses when used as directed. Help protect high-traffic areas and high-touch surfaces, including desks, bathrooms, doorknobs, and railings. Deliver hospital-type disinfection on to soft surfaces, including upholstery, curtains, sofas, mattresses, and cushions. Meet customer and staff expectations around disinfection. Simply spray and let air dry.
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 8.63 × 10.31 in |
| Application | Disinfectant/Sanitizer |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Crisp Linen |
| Compliance Standards | Meets OSHA's Bloodborne Pathogens Standard |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Applicable Material | Vinyl |
| Product Packaging | Aerosol Spray |
| Dirt Types | Viruses |
| Chemical Compound | Alkyl (50% C14, 40% C12, 10% C16) Dimethyl Benzyl Ammonium Saccharinate |
| Global Product Type | Disinfectants/Sanitizers |
| Volume Capacity | 19 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 019200793292 |
| MPN | 19200-79329 |
| Brand | LYSOL® Brand |




















Reviews
There are no reviews yet.