Design Series Deluxe Magnetic Steel Dry Erase Marker Board, 36″ x 24″, White Surface, Black Aluminum/Plastic Frame
Login to View Prices
Sleek black, heavy-duty frame sets the Design Series apart, lending it a contemporary style that’s perfect for personal and communal settings. Lacquered steel surface doubles as both a dry-erase board and a magnetic bulletin board, and it also makes this board ideal for frequent-use environments. Compatible with all dry-erase markers.Package Includes: Accessory Tray/Rail; Mounting Kit
Additional information
| Weight | 8.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 23.60 × 0.75 in |
| Frame Color/Finish | Black |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Plastic |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Mounting Details | Four-Corner Vertical/Horizontal Wall-Mount System (Included) |
| Board Depth | 0.5" |
| Surface Material | Lacquered Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547430255 |
| MPN | UNV43025 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.