Deluxe Tyvek Envelopes, #10 1/2, Square Flap, Self-Adhesive Closure, 9 x 12, White, 100/Box
Login to View Prices
Sturdy Tyvek® material resists moisture, punctures and tears. This lightweight envelope helps reduce shipping costs. Has a smooth design that offers a professional image.
Additional information
| Weight | 2.3040 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.38 × 9.50 × 3.25 in |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9 x 12 |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Trade Size | #10 1/2 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 1 | DuPont™ and Tyvek® are registered trademarks of DuPont™ |
| Footnote 2 | Tyvek® basis weight is measured in pounds per 500 uncut 24" x 36" sheets of Tyvek® material |
| Exterior Material(s) | DuPont™ Tyvek® |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Basis Weight | 14 lb Tyvek |
| Flap Type | Square |
| Color Family | White |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547190067 |
| MPN | UNV19006 |
| Brand | Universal® |










Reviews
There are no reviews yet.