Deluxe Reinforced Top Tab Fastener Folders, 0.75″ Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, Blue Exterior, 50/Box
Login to View Prices
23 in stock
SKU:
UNV13525
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Stock up on premium-quality reinforced folders, and keep your important documents protected and secure. Embedded fasteners feature a generous 2″ capacity. Reinforced tabs provide extra durability. Scored for 3/4″ expansion.
Additional information
| Weight | 5.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 9.88 × 2.38 in |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Folder Size | Legal |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Color | Blue |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Blue |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| UPC | 087547135259 |
| MPN | UNV13525 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Deluxe Reinforced Top Tab Fastener Folders, 0.75″ Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, Blue Exterior, 50/Box” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.