Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 35mm Plug

Login to View Prices
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 35mm Plug

Login to View Prices
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 35mm Plug

Login to View Prices
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 35mm Plug

Login to View Prices
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 35mm Plug

Login to View Prices
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Deluxe Multimedia Stereo Wired Headset 3.5Mm Plug – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 300 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 7 ft Cable
Additional information
| Brand | Califone International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Additional Warranty Informati | <p>Two Years</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Califone |
| Earpiece Controls | Volume |
| Driver Type | Ferrite |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | Califone International, Inc |
| Product Model | 3066AV |
| Product Name | 3066AV Deluxe Multimedia Headsets |
| Impedance | 300 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 3066AV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rugged headset delivers high-quality audio that's optimized for language learning. ABS plastic headstrap with recessed wiring resists prying fingers for classroom safety. Fully adjustable headband accommodates a variety of head sizes for a comfortable fit. Noise-reducing earcup lowers ambient noise so the volume does not need to be played at high levels. Volume control is conveniently located on the earcup for simple adjustments by the wearer. Permanently attached cord with a reinforced connection resists accidental pullout for increased safety. Flexible microphone with a built-in windscreen reduces accidental recordings of unintended sounds. Slotted baffle prevents access to the speaker to avoid accidental punctures. Ear cushions are replaceable for long-lasting use. Headset is perfect for VoIP applications, gaming, computer labs and other multimedia applications.</p> |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Microphone Technology | Electret |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 7 ft |
| Weight (Approximate) | 14 oz |










