Dell OptiPlex 7000 7020 Plus Desktop Computer – Intel Core i7 14th Gen i7-14700 – 16 GB – 512 GB SSD – Micro PC
Login to View Prices
Free up your workspace
Free up your workspace with this ultra-compact desktop. Available with an optional single-cable type-C power delivery and versatile mounting options.
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Intel Core i7 2.10 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance even for toughest tasks and intensive games
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- 16 GB memory will run the heaviest applications swiftly. Capable of handling software of any genre including complex graphic tools, construction apps, and HD audio/video content.
- Increases efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Security Slot feature for maximum efficiency and convenience
- Micro PC form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Bluetooth provides an energy efficient data transfer solution with maximum productivity
- Substantial savings of time and money for your business by using one printer for all your employees
Additional information
| Weight | 2.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 1.40 × 7.20 in |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Processor Type | Core i7 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Features | Security Slot |
| Drive Type | SSD |
| Package Contents | <ul><li> OptiPlex Micro (Plus 7020)</li><li> Power Cord (US)</li><li> Wireless Keyboard</li><li> Wireless Mouse</li><li> USB Receiver</li><li> AC Adapter</li><li> Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Operating System Platform | Windows |
| Bluetooth | Yes |
| Additional Warranty Informa | <p>3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Standard Memory | 16 GB |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i7-14700 |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Product Line | OptiPlex |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | 7020 Plus |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Total Solid State Drive Cap | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Por | 1 |
| TCO Certified | Yes |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| TAA Compliant | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 T | 1 |
| Form Factor | Micro PC |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Power Supply Wattag | 180 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor Threads | 28 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UPC | 0 |
| MPN | DN5R3 |
| Brand | Dell |


























Reviews
There are no reviews yet.