Deflecto Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer
Login to View Prices
Deflecto Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer – 9 Compartment(s) – 4.5″ Height x 23.6″ Width x 3.6″ Depth – Counter – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Tilt Bin |
| Total Number Of Compartments | 9 |
| Product Color | Black |
| Color Details | <ul><li>Clear Bin</li></ul> |
| Placement | Counter |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 3.6" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Locking System |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer |
| Mount Type | Cubicle |
| Product Line | Tilt Bin |
| Application/Usage | Household Essential |
| Manufacturer Part Number | 20903 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modular unit with white frame and nine clear bins features a unique interlocking design that lets you mix, match and stack different sizes. Mount bin storage system to a wall or place on a countertop. Bins tilt out, stay open and then close again with the touch of a finger. Each bin can be easily removed from locking mechanism for easy cleaning or refilling. Tilt Bin Storage System includes mounting hardware and identification labels.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Modular Tilt Bin Storage System</li> <li>Identification Labels</li> <li>Mounting Hardware</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.70 lb |
Deflecto Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer
Login to View Prices
Deflecto Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer – 9 Compartment(s) – 4.5″ Height x 23.6″ Width x 3.6″ Depth – Counter – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Tilt Bin |
| Total Number Of Compartments | 9 |
| Product Color | Black |
| Color Details | <ul><li>Clear Bin</li></ul> |
| Placement | Counter |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 3.6" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Locking System |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Tilt Bin Interlocking Multi-Bin Storage Organizer |
| Mount Type | Cubicle |
| Product Line | Tilt Bin |
| Application/Usage | Household Essential |
| Manufacturer Part Number | 20903 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modular unit with white frame and nine clear bins features a unique interlocking design that lets you mix, match and stack different sizes. Mount bin storage system to a wall or place on a countertop. Bins tilt out, stay open and then close again with the touch of a finger. Each bin can be easily removed from locking mechanism for easy cleaning or refilling. Tilt Bin Storage System includes mounting hardware and identification labels.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Modular Tilt Bin Storage System</li> <li>Identification Labels</li> <li>Mounting Hardware</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.70 lb |













