Deflecto Standsafe Personal Spacing Disks-Footprints
Login to View Prices
Deflecto StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints – 50 / Carton – 20″ Width x 20″ Height – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Floor Decal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 20" |
| Width | 20" |
| Brand Name | Deflecto |
| Length | 0.1" |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints |
| Manufacturer Part Number | PSDD20FP50 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your customers and clients from COVID-19 and other virus exposures by ensuring they maintain a safe distance while standing in line with these personal spacing disks. Printed graphic on the top surface reminds customers to stand on the disk. Repositionable vinyl disks provide durable performance and a flexible design for customer lines. SureGrip coating keeps the mats in place on tile and other hard floor surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
Deflecto Standsafe Personal Spacing Disks-Footprints
Login to View Prices
Deflecto StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints – 6 / Pack – Footprints Design – 20″ Width x 20″ Height – Repositionable, Durable, Flexible – Polyvinyl Chloride (PVC), Vinyl – Clear, Red
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Floor Decal |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Red |
| Product Material | Vinyl |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 20" |
| Width | 20" |
| Depth | 0.1" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints |
| Printed Design/Pattern/Texture | Footprints |
| Product Line | StandSafe |
| Application/Usage | Hard Floor Surface |
| Manufacturer Part Number | PSDD20FPSS/6 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your customers and clients from COVID-19 and other virus exposures by ensuring they maintain a safe distance while standing in line with these personal spacing disks. Printed graphic on the top surface reminds customers to stand on the disk. Repositionable vinyl disks provide durable performance and a flexible design for customer lines. SureGrip coating keeps the mats in place on tile and other hard floor surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
Deflecto Standsafe Personal Spacing Disks-Footprints
Login to View Prices
Deflecto StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints – 50 / Carton – 20″ Width x 20″ Height – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Floor Decal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 20" |
| Width | 20" |
| Brand Name | Deflecto |
| Length | 0.1" |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints |
| Manufacturer Part Number | PSDD20FP50 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your customers and clients from COVID-19 and other virus exposures by ensuring they maintain a safe distance while standing in line with these personal spacing disks. Printed graphic on the top surface reminds customers to stand on the disk. Repositionable vinyl disks provide durable performance and a flexible design for customer lines. SureGrip coating keeps the mats in place on tile and other hard floor surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
Deflecto Standsafe Personal Spacing Disks-Footprints
Login to View Prices
Deflecto StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints – 6 / Pack – Footprints Design – 20″ Width x 20″ Height – Repositionable, Durable, Flexible – Polyvinyl Chloride (PVC), Vinyl – Clear, Red
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Floor Decal |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Red |
| Product Material | Vinyl |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 20" |
| Width | 20" |
| Depth | 0.1" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | StandSafe Personal Spacing Disks-Footprints |
| Printed Design/Pattern/Texture | Footprints |
| Product Line | StandSafe |
| Application/Usage | Hard Floor Surface |
| Manufacturer Part Number | PSDD20FPSS/6 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protect your customers and clients from COVID-19 and other virus exposures by ensuring they maintain a safe distance while standing in line with these personal spacing disks. Printed graphic on the top surface reminds customers to stand on the disk. Repositionable vinyl disks provide durable performance and a flexible design for customer lines. SureGrip coating keeps the mats in place on tile and other hard floor surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |













