Deflecto Anti-Fog Disposable Personal Face Shield – Recommended for: Industrial, Pharmacy, Store – Disposable – Universal Size – Full Face, Fog, Influenza Virus, Respiratory Droplet Protection – Polyethylene Terephthalate (PET), Foam – 100 / Carton
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Face Shield |
| Size Standard | Universal |
| Product Material | Foam |
| Shield Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 13" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Anti-Fog Disposable Personal Face Shield |
| Protection Type | Respiratory Droplet |
| Application/Usage | Store |
| Manufacturer Part Number | PFMD100FCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face shield features a wide construction that surrounds the face to protect workers from the spread of germs. Disposable, single-use design can be simply thrown away after use to prevent cross-contamination. Clear, anti-fog cover forms a protective barrier from respiratory droplets and helps keep your vision clear. Face shield is perfect for workers who are in constant contact with the public, including cashier workers, food industry professionals, and office staff.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Deflecto Anti-Fog Disposable Personal Face Shield – Recommended for: Industrial, Pharmacy, Store – Disposable – Universal Size – Full Face, Fog, Influenza Virus, Respiratory Droplet Protection – Polyethylene Terephthalate (PET), Foam – 100 / Carton
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Face Shield |
| Size Standard | Universal |
| Product Material | Foam |
| Shield Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 13" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Anti-Fog Disposable Personal Face Shield |
| Protection Type | Respiratory Droplet |
| Application/Usage | Store |
| Manufacturer Part Number | PFMD100FCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face shield features a wide construction that surrounds the face to protect workers from the spread of germs. Disposable, single-use design can be simply thrown away after use to prevent cross-contamination. Clear, anti-fog cover forms a protective barrier from respiratory droplets and helps keep your vision clear. Face shield is perfect for workers who are in constant contact with the public, including cashier workers, food industry professionals, and office staff.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |










