Dart Quiet Classic 9″ Laminated Foam Plates – White – Foam Body – 125 / Pack
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 9.20 × 9.20 in |
| Attribute3Name | 1 x Plate |
| Attribute2Name | Plate |
| Attribute1Name | Table Ware |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Assembly Required | Attribute8Value |
| Brand Name | Attribute9Value |
| Attribute11Name | Dart Container Corporation |
| Attribute16Name | |
| Attribute14Name | Serving |
| Attribute12Name | Quiet Classic 9" Laminated Foam Plates |
| Attribute13Name | Quiet Classic |
| Attribute15Name | 9PWQR |
| Attribute17Name | <p>Add elegance to any meal with this plastic dinnerware. Laminated material keeps sauces and wet foods from soaking through. Durable design is strong enough to hold a full portion of food without bending. Quality insulation allows you to conveniently serve both hot and cold foods. The 9" plate uses Dart Dome Lids CL9P (not included).</p> |
| Packaged Quantity | Attribute18Value |
| Diameter | 9" |
| Country of Origin | Attribute7Value |
| Features | Attribute10Value |
| Product Material | Foam |
| UPC | 41594866214 |
| MPN | 9PWQR |
| Brand | Dart Container Corporation |
Dart Quiet Classic 9″ Laminated Foam Plates – 125 / Pack – White – Foam Body – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Pack |
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Quantity Per Container | 125 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dart |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Quiet Classic 9" Laminated Foam Plates |
| Product Line | Quiet Classic |
| Manufacturer Part Number | 9PWQRCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add elegance to any meal with this plastic dinnerware. Laminated material keeps sauces and wet foods from soaking through. Durable design is strong enough to hold a full portion of food without bending. Quality insulation allows you to conveniently serve both hot and cold foods. The 9" plate uses Dart Dome Lids CL9P (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
Dart Quiet Classic 9″ Laminated Foam Plates – White – Foam Body – 125 / Pack
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dart |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Quiet Classic 9" Laminated Foam Plates |
| Product Line | Quiet Classic |
| Application/Usage | Serving |
| Manufacturer Part Number | 9PWQR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add elegance to any meal with this plastic dinnerware. Laminated material keeps sauces and wet foods from soaking through. Durable design is strong enough to hold a full portion of food without bending. Quality insulation allows you to conveniently serve both hot and cold foods. The 9" plate uses Dart Dome Lids CL9P (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
























Reviews
There are no reviews yet.