Dart Insulated Beverage Cups – 51 / Bag – 8.50 fl oz – 24 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Hot Chocolate, Soft Drink, Iced Tea, Beverage
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Quantity Per Container | 51 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.8" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Easy Grip |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Insulation | Foam |
| Manufacturer Part Number | 8RP51CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Dart Insulated Beverage Cups – 8.50 fl oz – 51 / Pack – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink, Soft Drink, Coffee, Hot Chocolate, Iced Tea, Beverage
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.8" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Manufacturer Part Number | 8RP51 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 51 / Pack |
Dart Insulated Beverage Cups – 51 / Bag – 8.50 fl oz – 24 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Hot Chocolate, Soft Drink, Iced Tea, Beverage
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Quantity Per Container | 51 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.8" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Easy Grip |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Insulation | Foam |
| Manufacturer Part Number | 8RP51CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Dart Insulated Beverage Cups – 51 / Bag – 8.50 fl oz – 24 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Hot Chocolate, Soft Drink, Iced Tea, Beverage
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Quantity Per Container | 51 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.8" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Easy Grip |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Insulation | Foam |
| Manufacturer Part Number | 8RP51CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Dart Insulated Beverage Cups – 51 / Bag – 8.50 fl oz – 24 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Hot Chocolate, Soft Drink, Iced Tea, Beverage
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Quantity Per Container | 51 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.8" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Easy Grip |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Beverage |
| Insulation | Foam |
| Manufacturer Part Number | 8RP51CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Dart Insulated Beverage Cups – 16 fl oz – 20 / Pack – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.9" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.8" |
| Brand Name | Dart |
| Features | Disposable |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Insulated Beverage Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 16FP20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Disposable foam cups feature an insulated construction to keep both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |













